CCI5 * -L in Kentucky, Mexico World Champion Tournament and more –

The first five-star long event of the season begins today with the first costume group in the true Mecca of Kentucky, USA. Thousands of miles to the south, some of the best jumpers in the world are battling for the next stage of the Global Champions Tournament. In Europe, there are Nations Cups for young riders in show jumping and saddle dressing.

International Dress Tour (CDI3 *) from 28 April to 1 May in Troisdorf
Further information at: https://www.pferdesportzentrum-hausrott.com/

OUT BEGINS

Official International Youth Dance Tournament (CSIOY / J / Ch / P) from April 28 to May 1 in Fontainebleau / FRA

The teams representing the German colors in the Young Riders, Juniors, Children and Pony age groups at the next Nations Cup tournament in Fontainebleau were once confused. Last week’s Grand Prix winners Ava Ferch and Madlen Boy will be absent, as will two-time federal youth champion Jolie Marie Kühner. In return, former German champion jumper jumpers and juniors Johanna Beckmann and other young talent have the opportunity to compete for Germany.

CSIOY: Johanna Beckmann (Löningen); Paul Ripploh (Rhine); Maren Hoffmann (Moenchengladbach); Jonas Sander (Neuss); Philine Widmayer (Hamburg).
CSIOJ: Julius Bleser (Krefeld); Marcel Kandziora (Haren); Fabio Thielen (Losheim); Emma Widmayer (Hamburg).
CSIOCh: Vieca Sofie Bade (Braderup); Carlotta Merschformann (Rosendahl); Frieda Paupach (Damme); Tony Stormans (Eschweiler); Lennard Tillmann (Grevenbroich).
CSIOP: Emile Baurand (Munich); Hanna Bräuer (Wilnsdorf); Antonia Haesler (Chemnitz); France Clementine Kröly (Isernhagen); Leonie Pander (Bad Zwischenahn).

For more information: www.amc-concours.fr

International Dance Performance (CSI5 * GCT / GCL) April 27 to May 1 in Mexico City / MEX

Katrin Eckermann had a sensational success with the only nine-year-old Cala Mandia on stage at the Global Champions Tour in Miami (USA). Reigning German champion Tobias Meyer also had good performances in his first appearance in a GCT performance test with his tallest horse Greatest Boy, with which he finished fourth in the crucial performance test in Miami. In addition to the GCT, other points for the team race in the series, the Global Champions League, are also in play. Here Ludger Beerbaum and Christian Kukuk from the Berlin Eagles were ahead in Miami.

Christian Ahlmann (Marl); Jens Baackmann (Muenster); Ludger Beerbaum (Hörstel); Daniel Deusser (Germany); Katrin Eckermann (Sassenberg); Christian Kukuk (Hörstel); Tobias Meyer (Germany).

For more information visit: www.oxersport.com

International Dance Performance (CSI5 *) April 28 to May 1 in St Tropez / FRA
David Will (Iserlohn).

More information at: https://jumping-golfe-saint-tropez-en.hubside.fr/

International Clothing Tour (CDI3 *) from April 28 to May 1 in St. Louis. Margarethen / AUT
Yara Reichert (libri aE).

Further information at: www.reiterhof-stueckler.at

Official International Youth Clothing Tour (CDIOY / J / P / CDIY / J / P) from April 28 to May 1 in Le Mans / FRA

In the training arena, Europe’s young riders also compete in the Nations Cup in the Young Riders, Juniors and Ponies age groups at the weekend.

CDIOY: Theresa Friesdorf (Vettweiß); Caroline Lass (temple); Henriette Schmidt (Naumburg);
CDIY: Antonia Maria Winter (Erfurt).
CDIOJ: Lana-Pinou (Nottuln) tree belt; Nina Sue Neumann (Hude); Vivien Borgmann (Ostbevern).
CDIJ: Lana-Pinou (Nottuln) tree belt.
CDIOP: Lilly Marie Collin (Dusseldorf); Caroline Miesner (Scheeßel); Clara Paschertz (Cloppenburg); Julie Sofie Schmitz-Heinen (Wermelskirchen).

For more information, visit: www.pecinter.com

International Event Tournament (CCI5 * -L) April 27 to May 1 in Lexington / USA

A major culminating event awaits the equestrian world in Kentucky (USA). From the German point of view, we have to keep our fingers crossed for Michael Jung and his winner EM Chipmunk. Last year’s winners are Oliver Townend and Ballaghmor Class, who are also on the starting list this year and will fight for victory.

Michael Jung (Horb).

Learn more at: kentuckythreedayevent.com/

Also interesting

CSIO Zduchovice: Wins Ferch and Boy Grand Prix and Nations Cup results

International Event Tour (CCI4 * -L) April 27 to May 1 in Saumur / FRA
Nicolai Aldinger (Egestorf); Andreas Ostholt (Warendorf).

More information at: https://www.saumur.org/en/

International Event Tours (CCI4 * -S / 3 * -S / 2 * -S) from 28 April to 1 May in Sopot / POL
CCI4 * -S: Heike Jahncke (Ganderkesee).
CCI3 * -S: Martina Reemtsma (Gross Walmstorf); Nele Spiering (Elmenhorst).
CCI2 * ​​-S: Martina Reemtsma (Gross Walmstorf).

More information at: www.hipodrom.sopot.pl

International Dance Tournament (CVI3 * / CVIY3 * U21 / CVI3 * Pas de Deux / CVI3 * Groups / CVI2 * / CVIJ2 * / CVIJ2 * Pas de Deux / CVI2 * Bands / CVIJ2 * Bands) April 29 to May 1 Ermelo / NED
CVI3 *: Women: Hannah Steverding (Herxheim); Kathrin Meyer (Hamburg); Pauline Riedl (Aachen); Alina Roß (user); Men: Thorben Hoppe (Wulfsen); Thomas Brüsewitz (Cologne); Jannik Heiland (Wulfsen); Julian Wilfing (Untermeitingen).
CVIY3 * U21: Lady: Diana Harwardt (Bernau); Gianna Ronca (Monheim); Mona Pavetic (Neuss); Scenes of Anemia (Baiersdorf).
CVI3 * Pas de Deux: Diana Harwardt (Bernau) / Peter Kuehne (Berlin); Justin van Gerven (Cologne) / Chiara Congia (Berlin); Jolina Ossenberg-Engels (Altena) / Timo Gerdes (Iserlohn).
CVI3 groups *: RV Altena with Jona Kehl (Balve), Svenja Staupe (Menden), Timo Gerdes (Iserlohn), Kiara Meißner (Breckerfeld), Leonie Müller (Werdohl), Jolina Ossenberg-Engels (Altena), Carlotta Lewandowski (Neuenrade); Handorf – Sudmühle 1 me Lara Schlinge (Schöppingen), Henrike Nissen (Münster), Chiara Plate (Münster), Jule Tiggemann (Drensteinfurt), Nico Südmersen (Münster), Franziska Löw (Greven), Louise Stücker (Metester) , Larissa Schlautmann (Muenster); Norka Automation team with Rebecca Verlage (Rheurdt), Thomas Brüsewitz (Cologne), Mona Mertens (Korschenbroich), Gianna Ronca (Monheim), Chiara Congia (Berlin), Justin van Gerven (Cologne), Bela Lehnen (Moers), Mona Pavetic ( Neuss).
CVI2 *: Women: Jella Hamann (Kiel); Benita Julia Golze (Hamburg); Chiara Plate (Muenster).
CVIJ2 *: Lady: Lily Warren (Oldenburg); Frances Moldenhauer (Osterburg); Males: Arnes Hees (Dörverden); Ben Lechtenberg (Gladbeck); Bela Lehnen (Moers).
CVIJ2 * Pas de Deux: Frances Meldenhauer (Osterburg) / Finn Gallrein (Bernau).
CVI2 groups *: Cologne II team with Jana Sieger (Cologne), Theresa Schulze-Pröbsting (Cologne), Jana Zelesny (Cologne), Cheyenne Bülow (Bremen), Jana Düllmann (Cologne), Lina Altindagoglu (Leverkusen), Theresa Groner (Willich) Ronca (Monheim); RFZV St. H: Herne I with Phil Wagner (Dortmund), Jannek Spinneken (Dortmund), Ben Lechtenberg (Gladbeck), Hanna Noack (Dortmund), Emiliz Tyschak (Dortmund), Gianna Meyer (Lünen), Lena Dembski (Dülmen).
Groups CVIJ2 *: Fredenbeck Junior with Mila Koböck (Fredenbeck), Helle Koböck (Fredenbeck), Mirja Krohne (Drochtersen), Lea Krohne (Drochtersen), Henry Frischmuth (Fredenbeck), Anetta Schwarze (Stade), Lotta Schober (Horneburg); Oldenburg youth team with Arne Heers (Dörverden), Lily Warren (Oldenburg), Emily Nienaber (Garrel), Mia Bury (Garrel), Milla Warren (Oldenburg), Simon Stolz (Bodenheim).

More information at: www.cviermelo.nl

Other tours (* / **) abroad with German participation
CSI2 * / 1 * / YH Boguslawice / POL from 28 April to 1 May; www.stadoboguslawice.com.pl
CSI2 / 1 * / YH Busto Arsizio / ITA from 28 April to 1 May; www.equiresults.com
CSI2 * / 1 * / YH Chepstow / GBR April 28 through May 1; www.theshowground.com
CSI2 * / 1 * / YH Deurne / NED from 27 April to 1 May; www.greenvalleyestate.nl
CSI2 * / 1 * / YH Kiskunhalas / HUN from 29 April to 1 May; www.lovasbazis.hu
CSI 2 * / 1 * / YH Opglabbeek / BEL from 28 April to 1 May; www.sentowerpark.nl
CEI1 * Samorin / SVK from 29 April to 1 May; www.arabianhorsefestival.com


Leave a Comment